AI-SONIC S2-A1000.1
249.00
• Mono amplifier
• 1000W
• High-Level input
• Designed in Finland
7 in stock
SKU: S2-A1000.1 Category:
Description
<p>AI-Sonic S2-A1000.1 is mono D class amplifier for users, who want to feel pure sound quality.<br>Amplifier gives more power as there are mentioned at the specs.<br><br>Finished dark cover, which profile is brushed black aluminium.<br>When amplifier is on. There is indicator light in AI-Sonic logo!<br><br>Remote control, which has three different indicator-leds.<br>(protection, power and clipping) sold separetly!<br><br>Designed in Finland.<br><br>(Bass level control sold separately and it works only when LPF is turned on.)</p>Technical Data: RMS POWER (1ohm) 12v THD 0.5% 1000WRMS POWER (2ohm) 12v THD 0.5% 650WRMS POWER (4ohm) 12v THD 0.5% 380WT.H.D 0.5%BANDWIDTH: 10-200 HzS/N RATIO(A-WEIGHTED): 90dBINPUT SENSITIVITY: 0.35-6VLOW PASS: 50-200 HzSUBSONIC: 10-50HzCROSSOVER SLOPE: 12dB /24dB/octBASS BOOST: 0-12dB(@45 Hz)POWER FUSE: 40A•3HIGH-LEVEL VOLTAGE: 0.53-9VCable fitting size:+12V = 20mm2GND = 20mm2REM = 6mm2SPEAKER = 6mm2Current Draw (Max): 115ADIMENSIONS W: 183mm / (7.2IN)H: 60mm / (2.4 IN)L: 344mm /(13.5 IN).