BIANCO-15MW350 Woofer
149.95
  • Proprietary cone paper material made in-house
  • Minimum damping fiber glass voice coil former
  • 2.5″ voice coil
  • Long life silver lead wires
  • Vented pole piece for reduced compression
  • Weather-proof coated cone paper
  • Description
    Highlights
    • 2.5″ voice coil
    • Long life silver lead wires
    Product Details
    SB Audience BIANCO-15MW350 Woofer
    Specifications
    Article number
    BIANCO-15MW350
    EAN
    Woofer Series
    SB Audience Bianco series
    Woofer Type
    Midwoofer
    Nominal Diameter
    15”
    Power Handling (RMS)
    350 Watts
    Power Handling (max)
    700 W
    Impedance (Z)
    8 Ω
    Sensitivity (SPL at 1m / 2.83V)
    100 dB
    Frequency Response
    39 – 3800 Hz
    Voice Coil Diameter
    65.5 mm (2.5 in)
    DC Resistance (Re)
    5.3Ohm
    Voice Coil Inductance (Le)
    1.12mH
    Resonant Frequency (Fs)
    39 Hz
    Mechanical Q (Qms)
    13.09
    Electromagnetic Q (Qes)
    0.49
    Total Q (Qts)
    0.48
    Diaphragm Mass Inc. Airload (Mms)
    108.7 g
    Mechanical Compliance of Suspension (Cms)
    0.15mm/N
    Surface Area of Cone (Sd)
    855.3 cm²
    BL Product (BL)
    16.9 Tm
    Compliance Equivalent Volume (Vas)
    157.5liters
    Maximum Linear Excursion (Xmax)
    7.42 mm