Classic D2010/852100 Dome Tweeter
89.95
  • Textile dome diaphragm
  • Diffraction damping cell
  • Dual rear chamber
  • Vented pole piece
  • SKU: 144283785 Categories: , ,
    Description
    The Scan-Speak Classic D2010/852100 Dome Tweeter is a 3/4″ (20mm) soft-dome tweeter with a neodymium magnet. It has a frequency response of 2.5kHz-20kHz, with a sensitivity of 86dB/2.83V/m. It has a nominal impedance of 8 ohms and a maximum power handling of 100W.
    Highlights
    • Textile dome diaphragm
    • Diffraction damping cell
    • Dual rear chamber
    • Vented pole piece
    Product details
    Scan-Speak Classic D2010/852100 Dome Tweeter
    The Scan-Speak Classic D2010/852100 is designed for use in high-end loudspeakers. It features a 20mm coated textile dome, dual rear chambers, a neodymium magnet assembly, a diffraction damping foam rubber front, and a vented pole piece. The tweeter has a frequency response of 800-22,000 Hz, a sensitivity of 88 dB/W/m, and an impedance of 8 ohms.
    Specifications
    Article number
    D2010/852100
    EAN
    Tweeter Type
    Dome tweeter
    Tweeter Series
    Classic
    Cone / Dome Diameter
    19.4 mm
    Power Handling (RMS)
    90 Watts
    Power Handling (max)
    150 Watt
    Impedance (Z)
    8 Ohm
    Sensitivity (SPL at 1m / 2.83V)
    89 dB
    Frequency Response
    4000-20000 Hz
    Resonant Frequency (Fs)
    550 Hz
    DC Resistance (Re)
    5.9 Ohm
    Voice Coil Inductance (Le)
    0.08 mH
    Mechanical Q (Qms)
    1.61
    Electromagnetic Q (Qes)
    0.71
    Total Q (Qts)
    0.49
    Overall Outside Diameter
    97.7 mm
    Cutout Diameter
    68 mm
    Depth
    39.8 mm