DAEX32EP-4 Exciter
29.95
  • Robust, heavy-duty design with a 32 mm voice coil attached to a steel spider
  • Pre-applied 3Mâ„¢ VHBâ„¢ adhesive for quick, secure installation
  • Rare-earth neodymium motor and a proprietary two-layer voice coil
  • 4-ohm impedance for use with small, Class D amplifiers
  • 40 watt RMS power handling for high output
  • SKU: 39675323 Categories: ,
    Description
    Turn even large, rigid surfaces into speakers with the Dayton Audio DAEX32EP-4 Thruster exciter!
    Highlights
    Product details
    Dayton Audio DAEX32EP-4 Thruster 32mm Exciter 40W 4 Ohm
    Dayton Audio’s DAEX32EP-4 Thruster exciter is built to turn large, thick, rigid surfaces into speakers. The 32 mm voice coil is attached to a steel spider for maximum restoring force when large amounts of power are applied, making it perfect for large glass panes, furniture, and surfaces that would normally resist the effects of an exciter.
    A basic guide to creating invisible sound with exciters
    Understanding & Using Dayton Audio Exciters.
    Specifications
    Article number
    DAEX32EP-4
    EAN
    Type
    Full-Range
    Power Handling (RMS)
    40 Watts
    Power Handling (max)
    Impedance
    4 ohms
    Frequency Response
    Resonant Frequency (Fs)
    395 Hz
    DC Resistance (Re)
    3.3 ohms
    Voice Coil Inductance (Le)
    0.21 mH
    Total Q (Qts)
    1.38
    Diaphragm Mass Inc. Airload (Mms)
    5.4 grams
    Mechanical Compliance of Suspension (Cms)
    0.08 mm/N
    BL Product (BL)
    4.2 Tm
    Voice Coil Diameter
    32 mm
    Overall Outside Diameter
    Overall Depth
    23 mm
    Overall Dimensions (L x W x H)
    Mounting surface dimensions
    41.66 mm outside Ø, 21.75mm inside Ø