PTT6.5W04-NFA-01 Bass-midwoofer
429.95
  • A whole new take on driver design
  • PURIFI’s Natural Surround
  • Extreme low distortion over full excursion range
  • Engineered and manufactured in Denmark
  • Excellent midrange performance
  • High power handling
  • Perfect balance between volume displacement and midrange efficiency
  • Description
    Highlights
    • PURIFI’s Natural Surround
    • High power handling
    Product Details
    PURIFI PTT6.5W04-NFA-01 bass-midwoofer
    Besides this 4 ohm version there is also an 8 ohm version, a long stroke version (PTT6.5X04-NFA-01) and a 6,5″ passive radatior available. Looking for similar performance, but something smaller? Take a look at the 4″ PTT4.0W04.
    The challenge
    PURIFI developed mathematical models for the motor system, suspension, cone and surround. These models allowed for optimization of each distortion mechanism separately. This systematic approach reduced all distortions mechanisms and keeps intermodulation distortion low. The result makes that the PTT6.5W04-NFA-01 is a compact 6.5” driver that parallels or even surpasses  the bass performance of a low excursion, large surface driver, while it also excels in midrange performance.
    The mechanism
    Improvement
    Low force factor modulation
    Constant force factor over excursion – Bl(x)
    Low surround radiation distortion
    Reduces harmonic and intermodulation distortion caused by surround
    Low magnetic hysteria distortion
    Reduces harmonic and intermodulation distortion caused by magnetic traces left by previous cycle
    FAQ
    Q: Should I go with this 4 ohm or with the 8 ohm version?
    A: Both woofers have similar distortion performance and the T/S parameters are alike. The 4 ohm coils of this PTT6.5W04-NFA-01 allows more current to flow on a similar drive voltage. This gives a higher sensitivity and is preferred in most applications. If you have an amplifier that is not comfortable with low impedance loads or have specific requirements, such as parallel woofers, the PTT6.5X08-NFA-01 might be more favorable.
    Q: Why is this surround odd shaped?
    Specifications
    Article number
    PTT6.5W04-NFA-01
    EAN
    Nominal Diameter
    6.5″
    Power Handling (RMS)
    250 Watts
    Continuous Program Power
    80 watts
    Impedance (Z)
    4 ohms
    Sensitivity (SPL at 1m / 2.83V)
    90.3 dB
    Voice Coil Diameter
    39 mm
    DC Resistance (Re)
    3.7 ohms
    Voice Coil Inductance (Le)
    0.32 mH @ 1kHz
    Resonant Frequency (Fs)
    33 Hz
    Mechanical Q (Qms)
    6.3
    Electromagnetic Q (Qes)
    0.27
    Total Q (Qts)
    0.23
    Diaphragm Mass Inc. Airload (Mms)
    21.1g
    Mechanical Compliance of Suspension (Cms)
    1.10 mm/N
    Surface Area of Cone (Sd)
    132.7 cm2
    Volume of Displacement (Vd)
    78.3 cm3
    BL Product (BL)
    7.7
    Compliance Equivalent Volume (Vas)
    28.9 liter
    Maximum Linear Excursion (Xmax)
    5.9 mm
    Driver’s Mechanical Losses (Rms)
    0.7 kg/s
    Cone / Diaphragm Material
    Proprietary Fibre Mix
    Surround Material
    Nitrile rubber
    Voice Coil Wire Material
    Aluminum
    Voice Coil Former
    Fiberglass
    Basket / Frame Material
    Aluminum alloy diecast
    Magnet Material
    Ferro-magnetic
    Overall Outside Diameter
    176 mm
    Overall Depth
    90.2 mm
    Baffle Cutout Diameter
    145 mm
    Bolt Circle Diameter
    166 mm